ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی و تولیدی است که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد به طوری که ورق گالوانیزه دارای پوشش روی است که به جلوگیری از خوردگی کمک می کند به علاوه گالوانیزه از روی با عیار بالا با حداقل مقدار روی 99/95٪ استفاده می کند همچنین ورق گالوانیزه یکی از چندین نوع پوشش فلزی است که می تواند برای کمک به مبارزه با عناصر خورنده روی فولاد اعمال شود به علاوه چنین حفاظتی برای ورق مورد استفاده در کاربردهایی مانند قطعات خودرو، لوازم خانگی، مصالح ساختمانی و تهویه مطبوع و غیره ضروری است.

استفاده از ورق های گالوانیزه در خودرو

ورق گالوانیزه به ماده مورد استفاده در صنعت خودرو تبدیل شده است به طوری که برای پوشش زیرین خودرو در برابر زنگ زدگی از ورق گالوانیزه استفاده می شود.

کاربردهای فراتر ورق گالوانیزه

از ورق گالوانیزه به دلیل اینکه دارای خاصیت استقاومت در برابر خوردگی و مقاومت بالایی که دارد برای ساخت مهره ها، پیچ ها و میخ استفاده می شود همچنین برای ساخت نیمکت های ایستگاه اتوبوس، بالکن ها، ایوان ها، راه پله ها، پیاده رو ها و نردبان ها به کار برده می شود به علاوه ستون‌های روشنایی در جاده ها و پیاده ها از ورق گالوانیزه ساخته شده‌اند علاوه بر این ستون‌هایی که از توزیع برق با ولتاژ بالا به کارخانه‌ها، مدارس و بیمارستان‌ها پشتیبانی می‌کنند از ورق گالوانیزه استفاده می شود.

فرآیند گالوانیزه کردن ورق

فرآیند گالوانیزه کردن ورق شامل غوطه وری آن با پوشش محافظ بادوام از روی است به طوری که این پوشش روی باعث جلوگیری از رسیدن مواد خورنده به ورق می شود.

کاربردهای ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه دارای پوشش با اکسید روی برای محافظت از زنگ زدگی است به طوری که اکسید روی یک پوشش محافظ برای جلوگیری از زنگ زدگی ایجاد می کند که آن را برای اهداف در فضای باز، ایده آل می کند همچنین ترکیب پوشش اکسید روی نسبت به ورق غیر گالوانیزه نسبت به خوردگی مقاوم تر است بنابراین ورق گالوانیزه به عنوان یک فرآیند مقرون به صرفه و یک گزینه بدون نیاز به تعمیر  می باشد که در طیف گسترده ای از صنایع استفاده می شود.

مزایای ورق گالوانیزه

از آنجایی که لایه فلز روی، ورق گالوانیزه را از انواع مختلف شرایط محیطی محافظت می کند ورق گالوانیزه مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهد از جمله این مزایا شامل موارد زیر است.

  • مقاومت در برابر زنگ زدگی

آهن موجود در ورق گالوانیزه به طور باورنکردنی مستعد زنگ زدگی است  اما روی به عنوان یک بافر محافظ بین رطوبت، اکسیژن و  ورق عمل می کند.

  • بررسی آسان

تشخیص نوع پوشش گالوانیزه و سطح صاف و صیقلی آن به آسانی با نگاه کردن میسر است.

  • عمر طولانی تر

با گالوانیزه کردن، انتظار می رود یک ورق صنعتی در محیط های متوسط ​​بیش از 50 سال دوام بیاورد و با قرار گرفتن در معرض شدید آب بدون نیاز به نگهداری می تواند بیش از 20 سال دوام بیاورد.

معایب ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه برای همه کاربردها مناسب نیست به طوری که برخی از کاربردهای صنعتی استفاده از ورق گالوانیزه را به دلیل معایب زیر تضمین نمی کنند

– غوطه ور کردن برخی از اقلام غیرعملی است : برخی از قطعات فولادی آنقدر ریز یا بزرگ هستند که نمی توان آنها را گرم کرد و گالوانیزه کردن آنها با روش های دیگر منطقی نیست.