فولاد Mo40

فولاد Mo40

فولاد Mo40

فولاد Mo40

فولاد Mo40 یا به عبارتی همان فولادهای آلیاژی انواع مختلفی از فولادهای کربنی را شامل می شوند به طوری که فولاد Mo40 که در گروه فولادهای کم آلیاژ قرار دارد و حاوی کروم، مولیبدن و منگنز است که دارای استحکام خستگی بالا، مقاومت در برابر سایش و ضربه، چقرمگی و استحکام پیچشی است. فولاد Mo40 به طور گسترده ای دارای کاربردهای فراوان در صنایع است و به دلیل خاصیت پایداری زیاد، استحکام بالا دارای مقاومت خوبی در برابر سایش و ضربه است که آن را تبدیل به انتخابی عالی برای مواد کرده است به طوری که گریدهای دیگر این فولاد آلیاژی نمی تواند با تطبیق پذیری و مفید بودن فولاد Mo40 برابری کند به علاوه فولاد Mo40 یک فولاد 1% کروم – مولیبدن متوسط ​​با سختی پذیری عمومی با کشش بالا است که به طور کلی سخت شده است و در محدوده کششی 1000-850 مگاپاسکال عرضه می شود.

برنامه های کاربردی فولاد Mo40

فولاد Mo40  برای کاربردهای متنوعی استفاده می شود و به طور کلی فولاد Mo40  در صنعت نفت و گاز یا سازه های ماشین آلات بزرگ استفاده می شود که در آن به چقرمگی و مقاومت در برابر سایش بیشتر نسبت به درجه های کربن پایین تر نیاز است به طوری که کاربردهای معمولی برای مصارف فولاد Mo40  شامل آداپتورها، بلوک‌های نگهدارنده، پایه‌های قالب، اجکتورها، یراق آلات، قالب‌ها، بادامک‌ها، شفت‌های محور، پیچ‌ها، میل لنگ، کوپلینگ‌ها، میله‌های پیستون، شفت‌های ماشین‌های هیدرولیک، چرخ دنده‌ها، بدنه ابزار، میله‌های اتصال و سایر قطعات دیگر است.

ماشین کاری ساخت و عملیات حرارتی فولاد Mo40

فولاد Mo40 در شرایط آنیل شده ماشین کاری خوبی دارد به طوری که فولاد Mo40 دارای خاصیت شکل پذیری بالایی است و می توان آن را با استفاده از تکنیک های ویژه ای در شرایط آنیل شده بدست آورد همچنین فولاد Mo40  برای شکل دهی به فشار یا نیروی بیشتری نیاز دارد زیرا از فولادهای کربنی ساده سخت تر است. جوشکاری فولاد Mo40 در شرایط عادی و نرمال با استفاده از روش های معمولی  انجام می شود و مشکلی ندارد اما جوشکاری فولاد Mo40 در شرایط عملیات حرارتی باعث می شود که خواص مکانیکی آن تحت تأثیر قرار گیرد به طوری که بعد از آن بایستی عملیات حرارتی انجام شود.

شکل دهی به فولاد Mo40

فولاد Mo40 خاصیت تغییر شکل بالایی است به طوری که می توان آن را با استفاده از تکنیک های خاصی در شرایط آنیل شده شکل داد همچنین برای شکل دهی به فشار یا نیروی بیشتری نیاز دارد زیرا از فولادهای کربنی ساده سخت تر است.

ترکیب شیمیایی فولاد Mo40
حداقل % حداکثر %
کربن 0/36 0/44
سیلیکون 0/10 0/40
منگنز 0/65 1/10
کروم 0/75 1/20
مولیبدن 0/15 0/35
فسفر 0 0/04
گوگرد 0 0/04